Завещанието представлява разпореждане с имущество, с оглед на смъртта на завещателя. Завещанията могат да бъдат саморъчно написани или да се изготвят нотариално. При нотариалните завещания е необходимо присъствието на двама свидетели.
Всяко лице, което е навършило 18 години, не е поставено под пълно запрещение поради слабоумие и е способно да действа разумно, може да се разпорежда със своето имущество за след смъртта си чрез завещание.
Съществуват два вида завещания: саморъчно и нотариално.
Саморъчното завещание трябва да бъде изцяло написано ръкописно от самия завещател, да съдържа означение на датата, когато е съставено, и да е подписано от него. Съхранението на саморъчно завещание може да бъде в дома Ви или при Нотариус след представяне на оригинал. При депозиране на документа при Нотариус той уведомява Агенцията по вписванията.
В случай, че завещателят е неспособен да състави саморъчно завещание, поради здравословни или други причини, като вариант остава единствено нотариалното завещание.
Нотариалното завещание се извършва от нотариуса в присъствието на двама свидетели. Съществуват ограничения за лицата, които могат да се явяват в качеството на свидетели. Така например не могат да бъдат свидетели недееспособните, неграмотните на български език, лица, свързани с нотариуса или участващите в производството лица.
Завещателят изявява устно своята воля на нотариуса, който я записва така, както е изявена. След това нотариусът прочита завещанието на завещателя в присъствието на свидетелите, след което завещанието се подписва от завещателя, от свидетелите и от нотариуса. Нотариалните завещания се вписват в Агенцията по вписванията.